Wychodne ``krok po kroku``

Po przystąpieniu do Programu dostaniecie od nas dostęp do e-poradnika „Zanim wyjdziemy”, a w nim m.in: jak wybrać miejsce, jak zadbać o bezpieczeństwo, jak się przygotować i co ze sobą zabrać, jak spędzić ten czas.

Poniżej w skrócie opis pierwszych kroków, które proponujemy wykonać decydując się na wychodne: 

1. Poszukajcie w okolicy odpowiedniego miejsca, jak najbardziej naturalnego: lasu, pola, terenów nad rzeką itp. Nie chodzi o zorganizowany plac zabaw, a otwartą przestrzeń, która dawać będzie i Wam, i dzieciom wiele możliwości działania i będzie budzić ciekawość poznawczą. Możecie poprosić o pomoc rodziców – może oni znają jakieś fajne miejsca w pobliżu. To mógłby byc pierwszy krok w kierunku zaangażowania rodziców.

2. Zachęcamy do zapoznania się z „Listem do Nauczycieli” 

3. Zorganizujcie spotkanie z rodzicami – propozycja scenariusza spotkania tutaj>>. Zaznajomcie rodziców z założeniami Programu. Możecie zacząć od dystrybucji „Listu do Rodziców”, a  tutaj>> możecie znaleźć też filmy i wywiady z ekspertami, mówiących o znaczeniu przebywania dzieci w otoczeniu przyrodniczym.

4. W ustalony dzień tygodnia organizujcie 3-godzinne wychodne dla każdej grupy/klasy zgłoszonej do programu. Ustalcie stałą organizację. Zastanówcie się kto może Wam towarzyszyć – to nauczyciel/ka jest kierownikiem/czką wycieczki, ale musi mieć drugą pełnoletnią osobę do pomocy (może rodzice na zmianę?)

5. Będziemy Was prosić o comiesięczne krótkie raporty z wychodnych, o tym,  co myślicie, co Wam się przydarza, jakie macie rady dla innych. To Wasze doświadczenia budują innowacyjne podejście do edukacji. Póki co pracujemy nad przyjaznym formularzem do raportowania 🙂

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu mailowego: wychodne@frd.org.pl.

***

Jeśli jesteś Rodzicem i chcesz umożliwić dzieciom (swoim i znajomym) wychodne, możesz:

1. założyć z innymi rodzicami coś w rodzaju „grupy wychodnej”, działającej na zasadzie wzajemności, czyli: „dziś ja biorę swoje i twoje dzieci, w następnym tygodniu ty z nimi wychodzisz, w kolejnym inny rodzic z naszej grupy”
2. przekazać informacje o Programie „Dzieci mają wychodne” nauczycielom/dyrekcji w placówce, do której chodzi twoje dziecko, tak by to w ramach zajęć dzieci miały wychodne
3. przystąpić do naszej facebookowej grupy „Dzieci mają wychodne” i tam szukać wsparcia, dobrych rad, instrukcji itp.

Zapraszamy  i trzymamy kciuki za Wasze wychodne!