Newseria.pl
24-08-2023

Reportaż o naszej działalności w Euronews.com

Prowadzone przez nas od dwóch lat punkty opieki dziennej dla najmłodszych dzieci okazały się niezwykle potrzebnym i sprawdzonym programem.  Głównymi beneficjentami programu Spynka są dzieci w wieku od 1 do 6 lat oraz ukraińskie kobiety, które otrzymały możliwości szukania pracy lub doskonalenia swoich zawodowych kompetencji.

Dostęp do opieki nad dziećmi jest kluczowym krokiem w procesie integracji uchodźców z mieszkańcami kraju przyjmującego ich do siebie. Reporterka Euronews Fanny Gauret przyjechała do Polski w ramach stałego cyklu Real Economy, aby usłyszeć historię kobiet, które tworzą system dziennej opieki nad dziećmi z Ukrainy w całej Polsce i tych, które korzystają z pomocy oferowanej im w ramach programu Spynka. Jesteśmy dumni, że programem Spynka zainteresowali się reporterzy Euronews i przedstawili kulisy naszej codziennej pracy. Zachęcamy do obejrzenia materiału:

Więcej informacji o statystykach dot. uchodźców z Ukrainy w Europie, sytuacji zawodowej kobiet i pomocy udzielanej m.in. przez naszą Fundację w tekście redakcyjnym:

Całość przeczytasz TU: https://www.euronews.com

Newseria.pl
24-08-2023

Jej Wysokość Sylvia Królowa Szwecji z wizytą w warszawskiej Spynce

W czwartek, 28 września 2023 Jej Wysokość Sylvia Królowa Szwecji odwiedziła punkt opieki i edukacji dla dzieci ukraińskich uchodźców – Spynka (…) „Bezpieczny i kolorowy azyl, który tworzymy dla ukraińskich maluchów w Spynkach oraz autorski program wczesnej edukacji, dostosowany do potrzeb poszczególnych grup wiekowych stanowią modelowe rozwiązania, znajdujące uznanie znakomitych międzynarodowych partnerów, takich jak właśnie World Childhood Foundation, a także Unicef oraz Plan International.” – dodaje M. Rościszewska-Woźniak.

Newseria.pl
24-08-2023

Dzień Niepodległości Ukrainy – fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci

W dniu Niepodległości Ukrainy nasza praca zyskuje dodatkowy kontekst – powrót do normalności i odbudowa kraju po wojnie staną się zapewne udziałem tych dzieci którym teraz staramy się w Spynkach zapewnić normalne dzieciństwo.

Polskie Radio.pl
09-06-2023

Poczucie bezpieczeństwa i przywrócenie dzieciństwa maluchom z Ukrainy

 

W Polsce takie punkty przedszkolne otwarte są w różnych miastach, w sumie powstało ich już 75. Zapewniają opiekę ponad 10 700 dzieciom, zatrudniają ponad 220 edukatorów. To miejsca dziennej opieki dla najmłodszych dzieci, ale także profesjonalnie przygotowane programy edukacyjne, których celem jest integracja dzieci z Ukrainy z rówieśnikami.

Radio Poznań
30-05-2023

Trzecia poznańska Spynka powstała na Piątkowie

 

Mamy tu bloki, w których dużo więcej niż w kamienicach mieszka osób, i myślę też, że na tym Piątkowie mamy więcej osób uchodźczych

(…)

Spynki przyjmują dzieci różnej narodowości. Zdecydowana większość podopiecznych pochodzi jednak z Ukrainy. Opiekunki znają język ukraiński i posiadają kwalifikacje do pracy z dziećmi.

Świdnik.pl
16-05-2023

Wesołe spotkanie w „Spynce”

 

Były wspólne gry i zabawy, malowanie oraz muzykowanie. W „Spynce” odbyło się spotkanie pod nazwą „Integracja kultur”.

Radio Poznań
10-05-2023

W Poznaniu działa nowa Spynka

 

Punkty żłobkowe to właśnie miały być takie punkty, w których dzieci czują się jak w domu i do tego dążymy.

(…)

W żłobku pracują wykwalifikowane i mówiące po ukraińsku opiekunki.

Radio Eska
27-04-2023

Integracja i aktywizacja ukraińskich oraz polskich dzieci.
We Wrocławiu otworzono Spynkę!

 

Dzięki innowacyjnym metodom najmłodsi poprzez zabawę uczyć się tam mają samodzielności, nabierać pewności siebie i aktywnie spędzać czas, budując jednocześnie satysfakcjonujące relacje.

(…)

Teraz, dzięki Spynkom, mamy ukraińskich dzieci mają okazję zaktywizować się zawodowo, bo najmłodsi zostaną otoczeni opieką

TVP3 Wrocław
26-04-2023

To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu powstała tak zwana “Spynka” (reportaż telewizyjny)

 

Teraz Śląsk zajmuje 3. miejsce pod względem ilości naszych obywateli, którzy uciekli od wojny (…) Wrocław jest jednym z tych najlepszych miejsc dla otwarcia takich Spynek.

(…)

To są miejsca otwarte dla dzieci, w których realizowany jest program edukacyjny oprócz opiekuńczego; jest jeszcze wsparcie psychologiczne i specjalistyczne.

RMF24
26-04-2023

To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu powstała tak zwana “Spynka” (reportaż telewizyjny)

https://wroclaw.tvp.pl/69458818/26042023-2130 
(od 00:07:35)

Teraz Śląsk zajmuje 3. miejsce pod względem ilości naszych obywateli, którzy uciekli od wojny (…) Wrocław jest jednym z tych najlepszych miejsc dla otwarcia takich Spynek.

(…)

To są miejsca otwarte dla dzieci, w których realizowany jest program edukacyjny oprócz opiekuńczego; jest jeszcze wsparcie psychologiczne i specjalistyczne.

Angora
16-04-2023

“Spynka” – azyl dla najmłodszych

To więcej niż przedszkole, nasza odpowiedzialność jest znacznie większa.

(…)

O wojnie specjalnie nikt tu nie chce rozmawiać. Przeciwnie, panuje pogodna atmosfera. Z każdą minutą dzieci są coraz bardziej śmiałe… i coraz głośniejsze

Polskie Radio Lublin
30-03-2023

Polskie i ukraińskie dzieci spędzą razem czas.
Nowy punkt integracyjny na mapie Lublina

 

Będziemy robić wszystko, co będzie wspierało rozwój dzieci. Nie wszyscy rodzice mają czas, by to robić. My mamy doświadczenie i chcemy zajmować się tymi dziećmi

Poznań NaszeMiasto.pl
27-03-2023

Spynka w Poznaniu już działa.
To pierwsze takie centrum dla dzieci

 

Naszymi edukatorkami są Ukrainki, które otrzymały od nas szkolenie na opiekuna dziennego. Dzięki temu maluchy mają styczność ze swoim ojczystym językiem.

(…)

Dzięki Spynkom, bo tak nazywają się grupy opiekuńczo-edukacyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy, mamy mają szansę podjąć w Polsce pracę. W tym czasie dzieci mogą się bawić, uczyć i integrować z rówieśnikami.

 

TVP3 Łódź
22-11-2022

Grupa opiekuńczo-edukacyjna w łódzkim Centrum Służby Rodzinie

 

Nazwa obrazuje misję programu: wspieramy łącząc, łączymy wspierając

Dziennik Łódzki
19-11-2022

Spynka. Punkt opieki nad dziećmi z Polski i Ukrainy powstał w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Wkrótce kolejny będzie w Kutnie

 

Chcemy dać im prawdziwe dzieciństwo

Gdynia.pl
31-05-2022

Program „SPYNKA” już działa. Niesiemy pomoc Ukrainkom

 

To projekt pomocowy skierowany do kobiet i dzieci z Ukrainy. W jego ramach Ukrainki mogły wziąć udział w szkoleniu i zostać animatorkami.


Kontakt dla mediów:

Kasia Surowiecka
k.surowiecka@estoria.pl