Jeśli jesteś Nauczycielem, Nauczycielką, Dyrektorem, Dyrektorką szkoły lub przedszkola i w twojej placówce chcesz umożliwić dzieciom wychodne, zapoznaj się z Zasadami uczestnictwa w Programie, pobierz Formularz zgłoszeniowy, wypełnij go, podpisz, zeskanuj i wyślij do nas na adres e-mail: wychodne@frd.org.pl. Udział w Programie jest bezpłatny.


Zanim to zrobisz, przeczytaj:

WYCHODNE KROK PO KROKU

Drodzy wszyscy zainteresowani Programem „Dzieci mają wychodne”!  Oto nasze propozycje pierwszych kroków, które powinniście wykonać decydując się na wychodne: 

1. Dyrektor/ka Waszej placówki wypełnia „Formularz zgłoszeniowy, podpisuje, skanuje i przesyła na adres mailowy wychodne@frd.org.pl. Przystąpić do Programu może już jedna (lub kilka) klasa (grupa) szkoły (przedszkola), ale też cała placówka, czyli wszystkie grupy/klasy. Ważne jest, żeby stała grupa tych samych dzieci wychodziła w stały dzień tygodnia.

2. Przed rozpoczęciem regularnych wychodnych koniecznie:

  • poszukajcie w okolicy odpowiedniego miejsca, jak najbardziej naturalnego: lasu, pola, terenów nad rzeką itp. Nie chodzi o zorganizowany plac zabaw, a otwartą przestrzeń, która dawać będzie i Wam, i dzieciom wiele możliwości działania i będzie budzić ciekawość poznawczą.
  • zapoznajcie się z „Listem do Nauczycieli” 
  • zaznajomcie rodziców z założeniami Programu. Możecie zacząć od dystrybucji „Listu do Rodziców”, a  tutaj>> możecie znaleźć też filmy i wywiady z ekspertami, mówiących o znaczeniu przebywania dzieci w otoczeniu przyrodniczym.
  • zorganizujcie spotkanie z rodzicami – propozycja scenariusza spotkania tutaj>>.

3. Po przystąpieniu do Programu dostaniecie od nas dostęp do e-poradnika „Jak wychodzić”, a w nim m.in: jak wybrać miejsce, jak zadbać o bezpieczeństwo, jak się przygotować i co ze sobą zabrać, jak spędzić ten czas.

4. W ustalony dzień tygodnia organizujcie 3-godzinne wychodne dla każdej grupy/klasy zgłoszonej do programu. Ustalcie stałą organizację. Zastanówcie się kto może Wam towarzyszyć – to nauczyciel/ka jest kierownikiem/czką wycieczki, ale musi mieć drugą pełnoletnią osobę do pomocy (może rodzice na zmianę?)

5. Co miesiąc wysyłajcie do Fundacji mailem krótkie sprawozdanie z Waszych wychodnych zgodnie ze wzorem zawartym w „Formularzu”. Piszcie do nas co myślicie, co Wam się przydarza, jakie macie rady dla innych. To Wasze doświadczenia budują innowacyjne podejście do edukacji.

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu mailowego: wychodne@frd.org.pl.

***

Jeśli jesteś Rodzicem i chcesz umożliwić dzieciom (swoim i znajomym) wychodne, możesz:

1. założyć z innymi rodzicami coś w rodzaju „grupy wychodnej”, działającej na zasadzie wzajemności, czyli: „dziś ja biorę swoje i twoje dzieci, w następnym tygodniu ty z nimi wychodzisz, w kolejnym inny rodzic z naszej grupy”
2. przekazać informacje o Programie „Dzieci mają wychodne” nauczycielom/dyrekcji w placówce, do której chodzi twoje dziecko, tak by to w ramach zajęć dzieci miały wychodne
3. przystąpić do naszej facebookowej grupy „Dzieci mają wychodne” i tam szukać wsparcia, dobrych rad, instrukcji itp.

Zapraszamy  i trzymamy kciuki za Wasze wychodne!