Program Dzieci mają wychodne stworzyliśmy z przekonania o zbawiennym wpływie natury na rozwój, wychowanie i naukę zaradności u dzieci. Nasza wizja znajduje swoje odzwierciedlenie w wielu badaniach o pozytywnym wpływie wychodzenia na dwór na ich kondycję psychiczną i fizyczną.

Nasz program opiera się na edukacji przez kontakt z przyrodą. Sprzyja on budowaniu relacji rówieśniczych oraz kształci motorycznie w naturalnych ku temu warunkach.

Otwarta i elastyczna formuła programu sprzyja budowaniu relacji rówieśniczych oraz wspiera kształcenie, angażując wszystkie zmysły. To nie tajemnica, że właśnie w bliskości z naturą dzieci mają możliwość wszechstronnego rozwoju swoich zdolności poznawczych.

Jest on także odpowiedzią na dynamikę naszych czasów, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, w których nieco trudniej niż kiedyś jest im zbudować własną, niezachwianą tożsamość. Program Dzieci mają wychodne uczy koncentracji, spokoju i pełnej obecności. To kontakt z naturą, na którym oparliśmy Program, pomaga im radzić sobie z tym, na co nie mają wpływu — tym bardziej, im więcej czasu spędzają wśród przyrody (Wells & Evans 2003).

Podstawowym celem programu jest więc włączenie do praktyki żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych minimum 3-godzinnych pobytów nauczycieli i dzieci w naturze, 1 raz w tygodniu, niezależnie od pogody. Liczymy także na Was — Rodziców, którzy także możecie podjąć się osobistych wychodnych ze swoimi i znajomymi dziećmi.

Dołączcie do nas i pozwólcie Dzieciom zdobyć kondycję, odporność i doświadczenia, o których opowiadają z entuzjazmem.

Jeśli jesteś Rodzicem:

  1. Możesz założyć własną grupę wychodną — na zmianę z innymi rodzicami lub wspólnie.
  2. Przekazać informacje o programie Dzieci mają wychodne nauczycielom i/ lub dyrekcji w placówce, do której chodzi Twoje dziecko, by w ramach zajęć Dzieci miały wychodne 🙂
  3. Dołączyć do naszej facebookowej grupy Dzieci mają wychodne po inne pomysły, rady i kontakt z innymi Rodzicami.
  4. Ogłoś Wychodne!

Na ten temat:

Program realizujemy ze środków własnych Fundacji, przekazanych 1,5% podatku oraz darowizn. Zachęcamy do wspierania naszych działań — więcej informacji pod tym linkiem).

 

dzieci-maja-wychodne-logo
Patronat_Honorowy_JM_Rektora_logo
ulotkaDMW_1
ulotkaDMW_2

A oto podsumowanie efektów pierwszego (pilotażowego)
etapu realizacji programu Dzieci mają Wychodne w formie webinaru