Złe nawyki żywieniowe dzieci często prowadzą do nadwagi, otyłości oraz wynikających z nich chorób towarzyszących. Z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy” przeprowadzonego przez  Instytut Matki i Dziecka w 2011 r. wynika, że 54,5% dzieci w wieku 1-3 lata odżywia się nieprawidłowo. 80% dzieci ma dietę niedoborową w wapń i witaminę D. 90% dzieci spożywa za dużo soli, a 80% za dużo cukru. Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” jest naszą odpowiedzią na te niepokojące wyniki badań.

Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy

Cel

Poprzez warsztaty prowadzone w żłobkach i przedszkolach w całej Polsce chcemy przyczynić się do promowania właściwiej diety, kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci oraz do wzrostu świadomości na temat wagi żywienia we wczesnym okresie życia wśród dorosłych.

Działania

W ramach programu przygotowujemy dietetyków do nowej roli edukatorów żywieniowych. Edukatorzy uczestniczą w cyklu kompleksowych szkoleń m.in. z zakresu żywienia kobiet w ciąży i dzieci do 6 roku życia, animowania zajęć z dziećmi, prowadzenia warsztatów żywieniowych dla rodziców. Po szkoleniach  odbywają staże w żłobkach i przedszkolach, gdzie prowadzą spotkania i warsztaty dotyczące prawidłowego żywienia dzieci oraz konsultacje dla kadry i rodziców.

Więcej o Programie na www.zdrowojemy.info

Czas realizacji

październik 2014 – grudzień 2017

Planowane efekty

  • Do końca 2017 roku przygotujemy 180 dietetyków do edukowania pracowników i rodziców w dziedzinie zdrowego żywienia.
  • W programie uczestniczyć będzie 1500 żłobków i przedszkoli z całej Polski.
  • Ponad 12 000 osób z kadry w żłobkach i  przedszkolach poszerzy swoją wiedzę na temat zasad prawidłowego odżywiania małych dzieci.

Efekty w 2015 r.

  • Do pracy w placówkach przygotowaliśmy 45 edukatorów żywieniowych.
  • 76% placówek, które współpracują z edukatorem wprowadziło zmiany w jadłospisach swoich podopiecznych.
  • Po zakończeniu warsztatów dotyczących niekorzystnych skutków zdrowotnych nadmiernej podaży cukru i soli w diecie dziecka, co trzecia edukowana placówka (36%) poczyniła kroki w kierunku ograniczenia obu składników w przygotowywanych dla dzieci potrawach. 16% placówek zwiększyło ilość warzyw i owoców w menu oraz zamieniło słodzone napoje na wodę.
  • Z doświadczeń edukatorki:

W placówkach, w których odbywam staż, udało się już wprowadzić bardzo dużo pozytywnych zmian, np.:. wdrożyliśmy tzw. szwedzkie stoły. Dzięki temu dziecko ma wybór i może samodzielnie podjąć decyzję o tym, co i ile chce zjeść. Również zdecydowanie obniżyliśmy ilość soli i cukru w diecie dzieci, dzięki czemu działamy profilaktycznie przeciw chorobom dietozależnym, takim jak cukrzyca, otyłość czy choroby krążenia. Wspólnie zaczęliśmy się też zastanawiać nad kwestią zachęcania do jedzenia i czy jest to odpowiednia  praktyka w pracy  z dzieckiem?

PATRONATY:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Patron Honorowy, www.mpips.gov.pl
Rzecznik Praw Dziecka – Patron Honorowy, www.brpd.gov.pl
Warszawa: Patronat honorowy Prezydenta m. st. Warszawy, www.um.warszawa.pl
Opole: Patronat Prezydenta Miasta Opola, www.opole.pl
Poznań: Patronat Prezydenta Miasta Poznania, www.poznan.pl
Kraków: Partnerstwo Miasta Krakowa, www.krakow.pl

SPONSOR

Projekt realizujemy dzięki dotacji Danone Ecosystem Fund

PARTNERZY

Fundacja NUTRICIA www.fundacjanutricia.pl
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie www.sggw.pl
Instytut Matki i Dziecka www.imid.med.pl
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości www.inkubatory.pl

Kontakt

Fundacja Rozwoju Dzieci
frd[at]frd.org.pl
tel. 22 881 15 80