Na terenach wiejskich biblioteki, domy kultury i podobne instytucje często są niedostosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi a ich wyposażenie jest przestarzałe i zniszczone. Przez to maleje liczba dzieci i rodziców odwiedzających te instytucje i korzystających z ich oferty. Problemem jest również zagospodarowanie wolnego czasu dzieci, rodzice często nie mają pomysłu lub wiedzy jak kreatywnie spędzać czas ze swoimi pociechami. Biblioteczka dla Najmłodszych powstała jako propozycja twórczego spędzania wolnego czasu dzieci wspólnie z rodzicami.

Na czym polega Biblioteczka dla Najmłodszych

To wypożyczalnia książek i zabawek/gier edukacyjnych dla najmłodszych dzieci (od urodzenia do 5 lat) wraz z prostą instrukcją obsługi dla rodziców zawierającą także informacje, jak dana zabawka stymuluje rozwój dziecka. W skład jednego zestawu wchodzą 3 przedmioty: książka, zabawka i gra edukacyjna. Do każdego zestawu dołączona jest prosta „instrukcja obsługi” zestawu, zawierająca informacje, jakie umiejętności u dzieci rozwijają przedmioty w danym zestawie i jak należy z niego korzystać podczas zabawy z dzieckiem. W zestawach znajdują się najlepsze pod względem edukacyjnym i estetycznym zabawki i książki dla dzieci dostępne na polskim rynku. O wyborze przedmiotów decydowali specjaliści – psycholodzy, pedagodzy pracujący z dziećmi i rodzicami. Z zestawów można korzystać na miejscu w bibliotece/instytucji lub wypożyczyć do domu.

Nasza propozycja

Fundacyjni trenerzy przygotują pracowników biblioteki/instytucji do utworzenia i prowadzenia Biblioteczki dla Najmłodszych. Szkolenie składa się z bloków tematycznych: promocja i finansowanie Biblioteczki; wartość rozwojowa zabaw i aktywności; rozpoznawanie i odpowiadanie na potrzeby dzieci i rodziców; zasady funkcjonowania Biblioteczki.

Nasi eksperci tworzą zestawy do Biblioteczki, w skład każdego zestawu wchodzą 3 przedmioty oraz „instrukcja obsługi” zestawu. Instrukcja pokazuje proponowane zabawy z wykorzystaniem danego przedmiotu wraz ze wskazaniem jak dana zabawa wpływa na rozwój dziecka.

Biblioteczka dla Najmłodszych – korzyści

  • Biblioteka/instytucja wzbogaca swoje wyposażenie.
  • Biblioteka/instytucja poszerza ofertę skierowaną do rodzin z małymi dziećmi.
  • Rodzice poznają ciekawe zabawy i formy spędzania czasu z dziećmi.
  • Dzieci rozwijają różnorodne umiejętności, twórczo spędzają czas z rodzicami.

Zachęcamy do obejrzenia naszej oferty dla bibliotek: