KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Pomysły na udane wakacje – nawet w mieście!

Okres letni może być wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci z różnych powodów. Istnieje wiele możliwości, by im zaradzić i zorganizować dla dzieci ciekawe, wakacyjne zajęcia – nawet, kiedy rodzice pracują.

1. Kolonie letnie i obozy

Wiele ośrodków organizuje letnie kolonie i obozy, które oferują różnorodne aktywności dla dzieci. Mogą to być kolonie sportowe, artystyczne, przyrodnicze, naukowe…. Zapewniają one dobrą zabawę i edukację pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.

2. Zajęcia dodatkowe dla dzieci i półkolonie

Warto sprawdzić program pobliskich szkół (!) lub centrów kultury, a nawet sportu, które organizują letnie programy zajęć dla dzieci. Mogą to być warsztaty artystyczne, zajęcia taneczne, językowe lub sportowe. To wspaniała szansa dla dzieci, by rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, jednocześnie dobrze się bawiąc.

W niektórych szkołach lub placówkach prywatnych organizowane są letnie półkolonie – mogą to być wypełniające cały dzień programy rekreacyjne, artystyczne lub edukacyjne, które pozwolą spędzić pociechom czas aktywnie i bawiąc się w grupie rówieśników, co sprzyja zdrowemu rozwojowi i integracji społecznej.

Dzieci, które nie mogą wyjechać lub wziąć udziału w odpłatnych zajęciach, także mają wiele możliwości zabawy i rozrywki w swoim otoczeniu. Być może nawet uda Ci się połączyć siły z innymi rodzicami, aby na zmianę z nimi zapewnić dzieciom opiekę dorosłego?

1. Plac zabaw i parki

Sprawdź, czy w Twojej okolicy są plac zabaw i parki, do których dzieci mogą się udać. Mogą bawić się na huśtawkach, zjeżdżalniach, drabinkach i innym sprzęcie dostępnym na placu zabaw. To świetne miejsce do spotkania innych dzieci i nawiązania nowych przyjaźni.

2. Wycieczki po okolicy

Zorganizuj wycieczki do pobliskich miejsc, takich jak muzea, galerie sztuki, zoo, akwarium czy parki przyrodnicze. To nie tylko dostarczy dzieciom nowych wrażeń, ale także pozwoli im poszerzyć swoją wiedzę. Wiele miejsc organizuje także specjalne oprowadzania, a czasami nawet warsztaty dla dzieci.

3. Kreatywne projekty

Zachęć swoje pociechy do rozwijania swojej kreatywności poprzez rysowanie, malowanie (zwykłą kartkę A4 może zastąpić dużo większy arkusz brystolu, który można pnadto przykleić np. do ściany) i wykonywanie rękodzieł jak modelowanie z gliny czy masy solnej lub tworzenie domowych eksperymentów naukowych. Możesz znaleźć różne projekty “zrób to sam” online

4. Ogród

Jeśli masz dostęp do ogrodu, dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu, zakładając ogródek, sadząc rośliny, dbając o nie i organizując w nim pikniki i gry na trawie. Ogród daje dzieciom szansę na rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności, pozostając bezpiecznym miejscem do spędzenia czasu.

5. Książki i gry planszowe

Zachęć dzieci do czytania książek i gry w gry planszowe. Mogą spędzić czas na przygodach literackich lub wspólnie się bawić w różnorodne gry planszowe, które rozwijają umiejętności logicznego myślenia i współpracy.

6. Sport i aktywność fizyczna

Zorganizuj dzieciom czas, które spędzą na aktywność fizyczną, taką jak jazda na rowerze, rolkach, spacer, bieganie czy gry sportowe na świeżym powietrzu.

Jeśli jesteś w pobliżu basenu publicznego lub miejskiego, dzieci mogą spędzać czas na pływaniu i zabawach w wodzie. To doskonały sposób na ochłodzenie się i aktywną zabawę. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom 1 godzinę ruchu o zwiększonej intensywności dziennie. Zapewni im ona nie tylko zdrowie, ale również radość z aktywności na świeżym powietrzu.

Ważne jest, aby zapewnić dzieciom różnorodne doświadczenia, a także dać im swobodę wyboru i samodzielności w zabawie. Tak spędzony czas na pewno zapadnie im w pamięć.

Życzymy Wam udanych wakacji!