KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Wolsztyn – Niedziela w skansenie

Karolina Ociepka, uczestniczka projektu Z Małym Kolbergiem po kraju (2016-2017) tak pisze o swoich działaniach:

W ramach Niedzieli w Skansenie, cyklicznym wydarzeniu organizowanym przez Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (oddział Muzeum Regionalnego w Wolsztynie), zawitaliśmy do dzieci z zabawami i tańcami tradycyjnymi przy muzyce na wielkopolskiej.

Wraz z muzykantami, grającymi w kapeli Przodki, zaprosiłam dzieci do dawnych form zabaw opartych przede wszystkim na wspólnym tańcu i śpiewie. W pierwszej części wydarzenia uczyliśmy dzieci podstaw polki oraz tańczenia po kole – tak, aby poprzez zabawę dzieci mogły doświadczyć bycia razem w tańcu – razem z osobą, z która tańczę oraz razem ze wszystkimi wokół. Następnie wprowadziliśmy dzieci w różne zabawy tradycyjne – pamiętając przy tym o wspólnym śpiewie, aby doświadczyć siły swoich głosów i zapamiętać zabawę poprzez towarzyszącą jej piosenkę. Był też czas na poznawanie instrumentów – skrzypiec, basów, bębna obręczowego i barabanu, które bardzo zaciekawiły dzieci.
W drugiej części spotkania, wspólnie z dziećmi zaprosiliśmy do zabawy również dorosłych – tym razem spotkaliśmy się w przestrzeni stylizowanej na dawną karczmę. Drewniana izba, w której tradycyjne instrumenty „czuły się jak w domu” i pięknie wybrzmiewały, dała dzieciom wyobrażenie niegdysiejszych zabaw i spotkań, w których sama ograniczona przestrzeń wpływała na wzajemne poznanie i integrację ludzi. To, co dawne, ma również wartość – poprzez spotkanie z dawnymi zabawami i tańcami, zaprosiliśmy dzieci do rodzinnych poszukiwań dawnych zwyczajów, opowieści, brzmień.
W spotkaniu wzięło udział 20 dzieci w wieku od 4 do 12 lat – wraz z rodzicami. Kolejne spotkanie w Skansenie już 18 września, tym razem w ramach Festynu Jesiennego – będziemy kontynuować odkrywanie tradycji zabaw, tańców i muzyki.
Karolina Ociepka
http://mozaikadzieciom.pl

 

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg