KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Golina – tradycje wielkopolskie w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom”

3 października 2016 r. filia jarocińskiej Biblioteki Publicznej w Golinie przeprowadziła zajęcia w Niepublicznym Przedszkolu w Golinie z cyklu “Cała Polska Czyta Dzieciom”. Spotkanie poświęcone było wielkopolskim tradycjom i legendom. Dzieci wysłuchały legendy związanej z naszym regionem – książkę Tadeusza Kraszewskiego “O poznańskich koziołkach”. Była też rozmowa o tym kto był w Poznaniu i widział koziołki itp. Na spotkaniu dzieci obejrzały tarkę do prania, taką jakie używały do prania nasze babcie oraz żelazko na “duszę”.
Poznały również pojęcia gwarowe takie jak: pyry z gzikiem, wymborek, ryczka, gymba i wiele jeszcze innych. Pomocna w tej kwestii była książka Jadwigi Piętki “Gwara Ziemi Jarocińskiej”. Punktem kulminacyjnym była nauka tańca “praczki po wielkopolsku”.

Dzieci chętnie uczestniczyły w takich ludowych zajęciach i prosiły aby jeszcze kiedyś nauczyć się innych ludowych tańców i gwary naszego regionu.

Violetta Zachwiej – filia Golina

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg