KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Dzień Pustej Klasy. Wychodne jest “potrzebne nie tylko dzieciakom, ale i dorosłym”

W całej Polsce w piątek, 16 czerwca 2023 obchodzimy Dzień Pustej Klasy! Inicjatywa powstała w Londynie w 2012 roku, a udział w zajęciach plenerowych z tej okazji bierze ok. 170 krajów! Święto zbiega się z końcem tegorocznej edycji #DziecimajaWychodne.

Niech #DzienPustejKlasy zniesie granice (przed)szkolnych murów, uruchomi wyobraźnię, pozwoli wyciągnąć nogi i świetnie się bawić!

Istnieją 3 główne (i niosące za sobą wiele innych argumentów) powody za przebywaniem na zewnątrz tego lata. W rozmowie z organizatorami obchodów Dnia Pustej Klasy w Polsce Monika Rościszewska-Woźniak wymienia:

  1. Okazję do wzmocnienia zdrowia fizycznego: układu kostnego i stawowego, a nawet narządu wzroku, chroniąc przed krótkowzrocznością. Przede wszytskim dzieci, ale dorosłych też!
  2. Sposobność do zadbania o równie ważne zdrowie psychiczne: relacje rówieśnicze, które przeszły dużą i niekoniecznie korzystną metamorfozę jak i poziom kortyzolu. Poziom tego hormonu stresu spada przy bliskim kontakcie z naturą.
  3. Długofalowe korzyści praktyczne, edukacyjne i… prewencyjne: – Jeśli wychowamy nowe pokolenie, które będzie czuło się częścią natury, środowiska, przyrody, a nie będzie chciało nad nią panować jak to poprzednie pokolenie, to mamy szansę na powstrzymanie degradacji środowiska. – opowiada prezeska Fundacji.

Cały artykuł można przeczytać na stronie Dnia Pustej Klasy: https://dzienpustejklasy.pl/dlaczego/dzieci-maja-wychodne/

Cieszymy się, że dysponujemy programem pozwalającym dzieciom rozwijać się, edukować i poznawać świat poza klasą przez cały rok. Nabór do kolejnej edycji Dzieci mają Wychodne już we wrześniu.