KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Dzień Dziecka: czas to najlepszy prezent

Już w 1954 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zaleciło organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka w celu propagowania integracji pomiędzy dziećmi na całym świecie oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

W Polsce obchodzimy go 1 czerwca. Zamiast spieszyć z tej okazji do sklepu, zaplanujmy wspólne świętowanie — najlepsze, co możemy podarować dzieciom to właśnie wspólnie spędzony czas.

A świętować trzeba i warto. To sposób docenienia tego, że możemy być razem i okazja do zatrzymania się w nieco zwariowanych czasach. Sami wiecie, jak zrobić to najlepiej: można zacząć od ulubionego śniadania i spędzić cały dzień na tym, co lubicie najbardziej. Być może jest też coś, co Twoje dziecko chciało zrobić od dawna?

Każdy może wziąć wolne od codzienności. Niech nic, a szczególnie telewizor czy telefon komórkowy, nie rozprasza rodzinnej atmosfery.

Uśmiech podarowany w podziękowaniu za wspólny czas wyraża więcej, niż mogą słowa, a prawo do odpoczynku przysługuje nam od małego. “Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, miał powiedzieć Janusz Korczak.

Podsumowując — w świętowaniu chodzi o radość, sprawianie jej i doświadczenie. W ten sposób zbierzemy energię do następnej takiej okazji, a do codzienności wrócimy w dobrym humorze.


Przy okazji Dnia Dziecka przypominamy wszystkie prawa najmłodszych:

  • osobiste, umożliwiające rozwój (prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji);
  • polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy;
  • socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka (prawo do odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku);
  • ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej – prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej.

Od prawie 20 lat Fundacja Rozwoju Dzieci stara się o szczęśliwe dzieciństwo dla wszystkich najmłodszych.

Dzieci są naszą radością, motywacją i przyszłością. Życzymy im wszystkiego najlepszego!