KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Zbąszyń – Cymper z “Małym Kolbergiem”

????????????????????????????????????W ostatnią niedzielę lutego cymprowaliśmy! W ramach projektu „Z Małym Kolbergiem po kraju” zaprosiliśmy uczniów klasy 2 „c” ze szkoły podstawowej w Zbąszyniu na nietypową lekcję lokalnej kultury ludowej w nietypowym miejscu. Spotkanie, na którym mówiliśmy o obyczajach i tradycjach związanych z karnawałem, podkoziołkiem, tłustym czwartkiem i całym okresem przed środą popielcową odbyło się w jednej z sal wystawowych Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła. Po tej lekcji wszyscy mali uczestnicy wraz z rodzicami wyszli na Rynek w Zbąszyniu, gdzie już zbierali się barwnie przebrani zapustnicy, zwani na naszym terenie „Cymprami”.

Spotkaliśmy tam wszystkie postaci, które tradycyjnie chodzą w takich orszakach przebierańców: lofry, czyli postacie biegnące z przodu i nawołujące mieszkańców gospodarstw do otwierania domostw i do szykowania poczęstunku, para młoda, kominiarz brudzący sadzą na szczęście, niedźwiedź, młynarz, anioły, diabły, Cyganka, koziołki i mnóstwo innych kolorowych cymprowników. Nasza mała grupa projektowa również wykazała się inwencją w doborze kostiumów i niczym nie różniliśmy się od prawdziwych zapustników! Kapele koźlarskie wesoło przygrywały świętującym, którzy zjechali na Rynek w Zbąszyniu ze wszystkich okolicznych wsi.

Mimo chłodu i niezbyt słonecznej aury ta lekcja o naszych tradycjach lokalnych chyba najbardziej się dzieciom zapadnie w pamięć.

(tekst: Magdalena Rożek, zdjęcia: Anita Rucioch-Gołek)????????????????????????????????????

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg