KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Seminarium z cyklu Życie rzeczywiste, nie zapowiedź. Idee Korczaka we współczesnej praktyce pedagogicznej

Zapraszamy do udziału w ostatnim seminarium z cyklu Życie rzeczywiste, nie zapowiedź. Idee Korczaka we współczesnej praktyce pedagogicznej.

Seminarium pt. Wzywałem o szacunek dla dziecka, słusznie zadał ktoś pytanie: „A kto dziś człowieka szanuje?”, obędzie się 19 listopada w godz. 16:00-18:00 w Biurze Rzecznika Praw Dziecka przy ul. Przemysłowej 30/32 w Warszawie.

 

Jaki powinien być dobry żłobek, przedszkole, szkoła?

„A dziecko drepcze niezdarnie z książką szkolną, piłką i lalką; przeczuwa, że bez jego udziału, ponad nim dzieje się ważne i silne, co decyduje o doli i niedoli, karze i nagradza, i łamie” (Prawo dziecka do szacunku)

W części wprowadzającej porozmawiamy o tym, jak funkcjonowały instytucje Korczakowskie, na jakich wartościach były oparte oraz w jaki sposób odnajdywali się tam wszyscy ich członkowie: dzieci i dorośli. Zobaczymy również mało jeszcze znaną perspektywę związaną ze współczesnymi naukami społecznymi, którą z wielkim pożytkiem można przyjąć, patrząc na Korczakowskie dokonania.
W części warsztatowej skupimy się na szukaniu odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób moja szkoła, przedszkole, organizacja może zbliżyć się w swoim funkcjonowaniu do instytucji Korczakowskich?

Spotkanie poprowadzi Wojciech Lasota – Prezes Fundacji Korczakowskiej, współpracownik Biura ds. Wspomagania Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, instruktor teatralny, historyk sztuki.

Zapisy: docs.google.com/forms/d/1QIEtRowyeYPDQa1a4uZP5mai1euLzj-jN2LtMxM0eO8/viewform