KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Przedsiębiorcze dzieci w Wołkowysku

W Gimnaziya nr 2 w Wołkowysku uczniowie – w ramach zajęć „Przedsiębiorcze dzieci” – postanowili odnowić bardzo zaniedbany dziedziniec szkolny. Zrobili plan zagospodarowania dziedzińca, zyskali sojusznika w dyrektorce, zachęcili do pomocy uczniów i nauczycieli z innych klas, opracowali budżet i zebrali pieniądze wśród rodziców.

dzieci-podczas-prac-na-dziedzincuW ciągu trzech miesięcy dziedziniec zmienił się nie do poznania – powiedziała nam nauczycielka uczestnicząca w projekcie. Rosną tu kwiaty kupione i posadzone prze dzieci, stoi ławeczka zrobiona przez rodziców. Byłam zaskoczona inicjatywą i samodzielnością moich uczniów. Cieszę się, że pozwoliłam im podejmować własne decyzje. Nauczyłam się tego na szkoleniu – efekty są nadzwyczajne.

Projekt „Przedsiębiorcze dzieci – Białoruś”  realizowaliśmy we współpracy z Ligą rodziców i pedagogów „Krok za krokiem” założoną przez białoruskie nauczycielki i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Naszym celem było wprowadzenie nowej formy edukacji ekonomicznej dla małych dzieci.

Podczas 2 szkoleń przygotowaliśmy 18 nauczycielek z 16 instytucji edukacyjnych do prowadzenia zajęć z przedsiębiorczości z wykorzystaniem metody projektów badawczych. Zajęcia były prowadzone w: Wołkowysku, Mozyrze, Brześciu, Pińsku i Mińsku. Uczestniczyło w nich 320 dzieci. Przetłumaczyliśmy także na język rosyjski podręcznik dla nauczycielek „Przedsiębiorcze dzieci”, pomagający w prowadzeniu zajęć.

Na spotkaniu podsumowującym nauczycielki prezentowały swoje działania z dziećmi i  dzieliły się doświadczeniami. Zaskoczyła nas różna otwartość instytucji bankowych na wizyty dzieci. Na przykład w Wołkowysku urzędnicy pracujący na poczcie nie chcieli współpracować z dziećmi i jedynie prywatne banki pozwoliły na wizytę nauczycielkom z dziećmi. Zasłaniali się obowiązującym prawem.  Z kolei w Pińsku i poczta, i wszystkie banki, też państwowe, były otwarte na współpracę.

Nauczycielki mówiły nam, że nie spodziewały się, że uczniowie tyle wiedzą o ekonomii, zaskoczył je także  entuzjastyczny udział dzieci w zajęciach. Były także pozytywnie zdziwione reakcją rodziców, którzy nie tylko wspierali nauczycielki ale także chętnie  angażowali się w zajęcia.

Nasz partner w realizacji projektu Liga “Krok za krokiem”, planuje upowszechnienie programu  „Przedsiębiorczych dzieci” w innych województwach.

Projekt Przedsiębiorcze dzieci – Białoruś” był współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Więcej o projekcie i  programie „Przedsiębiorcze dzieci”:

https://www.frd.org.pl/programy/program-przedsiebiorcze-dzieci/
https://www.frd.org.pl/programy/przedsiebiorcze-dzieci-bialorus-2017/

dzieci-podczas-zabawy-tematycznej

dzieci-podczas-wypelniania-ankiety

doswiadczenia-dzieci_jak-wyglada-banknot  dzieci-podczas-dzialan-w-ramach-projektu-w-banku