KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

BIBLIOTECZNE ZAJĘCIA DLA DZIECI I RODZICÓW I I II

BIBLIOTECZNE ZAJĘCIA DLA DZIECI I RODZICÓW I I II

Na terenach wiejskich i w małych miasteczkach dramatycznie brakuje oferty rozwojowo edukacyjnej dla małych dzieci, zwłaszcza tych poniżej 3 roku życia. Z powodu braku przedszkoli ponad 50% dzieci 3-5-letnich nie uczestniczy w wychowaniu przedszkolnym. Uznaliśmy, że biblioteki są doskonałym miejscem do rozszerzenia swoich działań o zajęcia dla najmłodszych dzieci.

Obszar terytorialny

Projekty były realizowane w 200 miejscowościach  w całej Polsce, w  133 bibliotekach (i ich filiach) gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 000 mieszkańców.  Mapa działań: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=zKgYNrTH36l0.kyWUdQpmcoqg

Partnerzy

Program Rozwoju Bibliotek www.prb.pl

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego www.frsi.org.pl

Czas realizacji

kwiecień 2010 – lipiec 2013

Cel

Celem projektu „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców” I i II było przygotowanie bibliotek wiejskich do wprowadzenia do ich oferty nowatorskich form rozwojowo-edukacyjnych skierowanych do małych dzieci i rodziców.

Odbiorcy

– biblioteki i ich filie uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek

– bibliotekarki i 1 bibliotekarz

– dzieci, rodzice, seniorzy oraz lokalna społeczność

Działania

– Przeprowadziliśmy 19 szkoleń dla 266 uczestników przygotowujących

uczestniczki/uczestników projektu do prowadzenia:

  • Projektów Badawczych z dziećmi – zajęć rozwijających umiejętność krytycznego myślenia, ciekawości poznawczej oraz umiejętności współpracy w grupie;
  • Biblioteczki dla Najmłodszych – wypożyczalnia zestawów książek i zabawek dla dzieci od 3 miesięcy do 6 lat wraz z prosta instrukcja dla rodziców, jak wpierać rozwój dzieci.
  • Grup Zabawowych – spotkań dla dzieci od 5 miesięcy i ich rodziców podnoszących umiejętności wychowawcze rodziców i rozwijających kompetencje społeczne dzieci.

– Przygotowaliśmy materiały edukacyjne dla uczestników szkoleń.

– Wyposażyliśmy biblioteki zestawy Biblioteczki dla Najmłodszych, kuferki badacza oraz pomoce do prowadzenia Grup Zabawowych.

Efekty

– Z działań zrealizowanych w ramach projektu skorzystało około 5000 dzieci oraz 2000 rodziców i opiekunów w całej Polsce.

– Wyposażyliśmy 66 bibliotek w zestawy Biblioteczki dla Najmłodszych, które – w trakcie trwania projektu – zostały wypożyczone około 7500 razy.

Pomogliśmy w powstaniu  ponad 50 Grup Zabawowych w bibliotekach.

– Dla uczestników szkoleń stworzyliśmy płyty edukacyjne „Mali Badacze w bibliotekach” oraz „Grupy Zabawowe w bibliotekach”.

– Doświadczenia projektu zebraliśmy w publikacji on-line „Jak pracować z małymi dziećmi i rodzicami. Poradnik dla bibliotek. Inspiracje” https://www.frd.org.pl/wpisy-wiedzy/jak-pracowac-z-malymi-dziecmi-i-rodzicami-poradnik-dla-bibliotek-inspiracje/

– Powstał Blog biblioteczny: „Dzieci i rodzice w bibliotece” http://biblioteczne-dladzieci.blogspot.com/

Z relacji uczestniczek projektu:

Zauważyłyśmy, że dzieci bardzo chętnie bawią się przedmiotami, które nie są typowymi zabawkami, tak jak np.:. klamerki, sznurek, spinacze, dziurkacz, latarka, papierki, guziki, szary papier itp. Nie nudzą się nimi łatwo. Te przedmioty są bardzo inspirujące, rozwijają wyobraźnię dziecka. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Biblioteka w Sierakowicach

Każde zajęcia są inne. Nawet jeśli kąciki tematyczne są takie, jak w ubiegłym tygodniu dzieci czekają na coś nowego. Bardzo często, mimo trudności lokalowych, wykorzystujemy spadochron, za którym dzieci wprost przepadają (nauka kolorów czy kierunków jest z nim o wiele przyjemniejsza). Podczas pewnych zajęć dzieci bawiły się otrzymanymi zabawkami- klockami, hula-hop, koralikami etc. Jeden z chłopców zbudował zamek, podeszła do niego mała dziewczynka i położyła hula hop tak, że powstała fosa wokół zamku. I tak zaczęła się przygoda dzieci z układaniem dekoracji i na bieżąco wymyślaną przez nich bajką.

Biblioteka w Kozłowie.

Sponsor

Projekt realizowaliśmy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Fundacji Billa i Melindy Gates

 

logofrsi

Kontakt

Fundacja Rozwoju Dzieci
frd[at]frd.org.pl
tel. 22 881 15 80

Galeria

Zdjęcia i opisy działań uczestniczek projektu znajdują się na blogu http://www.biblioteczne-dladzieci.blogspot.com/