KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Premierowa prezentacja SpynkaMobile – innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci

W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i ekspertami pracowni projektowej StudioMLA.

W wydarzeniu udział wzięli:

Aleksandra Gajewska – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

Adam Chmura – biuro Rzeczniczki Praw Dzieci,

Wioletta Krzyżanowska – Mazowiecka Kurator Oświaty,

Kataryna Baranecka – Pani Konsul Poselstwa Ukrainy w Polsce,

prof. Rafał Godoń – Dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego

oraz przedstawiciele międzynarodowych i polskich organizacji humanitarnych.

W trakcie uroczystości Fundacja Rozwoju Dzieci przekazała prototypowy pawilon SpynkaMobile przedstawicielom władz miasta Irpiń, które reprezentował Mer – Oleksandr Markyshyn, któremu towarzyszył Mykoła Kułeba – reprezentujący Save Ukraine.

SpynkaMobile w wymiarze fizycznym to łatwy w transporcie pawilon, zaprojektowany od podstaw jako miejsce rozwoju dla najmłodszych dzieci. Na poziomie idei edukacyjnej SpynkaMobile to przestrzeń, dająca poczucie bezpieczeństwa i pobudzająca kreatywność, która powstała w zgodzie z wytycznymi Trauma-Informed Design, także dla dzieci, które ucierpiały w wyniku kryzysów humanitarnych.

SpynkaMobile to holistyczne rozwiązanie, które ma szanse odmienić losy najmłodszych, pozbawionych dotychczas szans na rozwój i edukację w gronie swoich rówieśników.

Wartość SpynkaMobile bazuje na elastyczności, zapewniającej wielozadaniowe i multikontekstowe zastosowanie. Pawilon można przetransportować jedną ciężarówką, umieszczając go tam, gdzie wczesna edukacja i opieka nad najmłodszymi dziećmi jest najbardziej potrzebna, a w przypadku zmiany potrzeb lub okoliczności przewożony jest w nowe miejsce.

„Z uwagi na nasze wcześniejsze doświadczenia zebrane w ramach programu SPYNKA i w odpowiedzi na pilne potrzeby rodzin, które pozostały w Ukrainie pomimo trwających działań wojennych, zdecydowaliśmy o przekazaniu pierwszego rozwiązania SpynkaMobile do Irpienia. To miasto w obwodzie kijowskim, które w ok. 70% zostało zniszczone, a mieszkańcy i ich dzieci zmagają się nie tylko z brakiem podstawowej infrastruktury, ale także uczą się żyć i radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami.” – mówi Monika Rościszewska-Woźniak – prezeska zarządu FRD.