KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Konstantynów Łódzki – „Gdy nasi dziadkowie byli mali”, czyli poznajemy tradycje własnego regionu.

W dniu 30 września 2016 r. na niecodzienne spotkanie z polską tradycją i folklorem konstantynowska Biblioteka dla Dzieci zaprosiła przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Konstantynowie Łódzkim.
Zaczęliśmy teatrzykiem kukiełkowym na podstawie bajki Janiny Porazińskiej pt.”Kozucha Kłamczucha”. Dzieci obejrzały zabawną historię o pewnej niesfornej kozie, która na dodatek była kłamczuchą.
Rozmawiając po zakończeniu spektaklu o postępowaniu Kozuchy, jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że nie warto kłamać, ponieważ „kłamstwo ma krótkie nogi”.  Teraz już wiemy co znaczy to polskie przysłowie. Zgadywaliśmy też, co znaczą staropolskie słowa, które pani Porazińska użyła w swojej bajce 80 lat temu. Dowiedzieliśmy się m.in., że kiedyś na kolację mówiono wieczerza, a polną drogę nazywano gościńcem.
W drugiej części spotkania nauczyliśmy się piosenki i zabawy naszych dziadków pt. „Ojciec Wirgiliusz”. Zabawa była wyśmienita, a do tego wiele radości sprawiło nam przygrywanie na małych instrumentach muzycznych, które biblioteka otrzymała w ramach projektu „Z małym Kolbergiem po kraju”

Na zakończenie spotkania naszą uwagę całkowicie pochłonęły piękne, nowe książki, które wybieraliśmy do wypożyczenia.
Dziękujemy za udaną zabawę i zapraszamy do biblioteki!

Zwyczaje, legendy ludowe, stare zabawy, świetnie pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a  poznanie historii swojego regionu, pomaga w kształtowaniu tożsamości, dostarcza dzieciom poczucia bezpieczeństwa i świadomości własnego miejsca we współczesnym świecie.

tekst: Jadwiga Michalska
fot: Anna Chanczak

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg