KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

“Kim będę w przyszłości?” czyli zajęcia filii biblioteki w Bninie poświęcone dawnym zawodom: szewca i praczki

Klaudyna Przybylska-Pawłowska, uczestniczka wielkopolskiej edycji projektu “Z Małym Kolbergiem po kraju” przeprowadziła warsztaty dla dzieci, na które zaprosiła  lokalnego pana szewca, trudniącego się tym zajęciem w dzisiejszych czasach.

Animatorka – bibliotekarka relacjonuje: Wprowadzenie do tematu rozpoczęłam opowieścią w formie prezentacji multimedialnej o historii powstania obuwia, którego wygląd zmieniał się na przestrzeni lat i jak rozwijało się rzemiosło szewskie oraz roli jaką pełnił szewc. Dzieci poznały także co oznaczają przysłowia :Szewc bez butów chodzi i szewska pasja. Następnie uczestnicy wysłuchali skróconej wersji baśni o Szewczyku Dratewce. Pan szewc nawiązując do Dratewki, pokazał dzieciom narzędzia szewskie, wykorzystywane w pracy, materiały z których powstają buty (dzieci były zaskoczone , że skóra potrafi być taka twarda!), z jakich części składa się obuwie, jak się je naprawia oraz jak należy o nie dbać.
Następnie wspólnie zabawiliśmy się w Szewca i zatańczyliśmy Kłanianego, czyli utwory pokazywane przez Duet z wiwatem.
Korzystając z okazji wspomniałam dzieciom o dawnym zawodzie praczki.
W tym celu zastosowałam rekwizyt starej tary i zaprezentowałam jak dawniej prano, omawiając historię zawodu praczki. Dzieci były zaskoczone, że pranie wymagało tak wielkiego zaangażowania i trudu. Bardzo dużo radości przyniosła im zabawa: Praczki.

W spotkaniu wzięło udział 30 dzieci w wieku 6-12 lat, a tu kilka zdjęć ze spotkania: http://bit.ly/2arIgHb