KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Animatorki Grup Zabawowych w Tadżykistanie są już gotowe do pracy

O naszych doświadczeniach w przygotowaniu Animatorek Grup Zabawowych do prowadzenia zajęć dla rodziców z dziećmi od urodzenia do 3 r.ż. dowiaduje się coraz więcej osób. Na początku 2016 r. zgłosiła się do nas przedstawicielka tadżyckiej organizacji Public Parents Organization of children with Down Syndrome <<SiDa>>. Opowiedziała nam o potrzebie organizowania Grup Zabawowych w Tadżykistanie dla członków  jej organizacji ale również w innych stowarzyszeniach i fundacjach. Podjęliśmy w Fundacji decyzję, że będziemy składać wniosek do programu „RITA Przemiany w regionie”. Na wiosnę dowiedzieliśmy się, że nasz wniosek został wysoko oceniony i dostaliśmy na jego realizację dofinansowanie.

W kwietniu 2016 r. rozpoczęliśmy przygotowania do otwarcia pierwszych Grup Zabawowych w Tadżykistanie. W  ciągu miesiąca zaprosiliśmy do współpracy 20 kandydatek na Animatorów z 10 różnych organizacji.

W dniach 11-14 lipca w stolicy Tadżykistanu – Duszanbe – przeprowadziliśmy szkolenie, podczas którego przygotowaliśmy Animatorki do prowadzenia Grup Zabawowych. Uczestniczkami były lekarki, pielęgniarki, położne, masażystki, rehabilitantki, nauczycielki muzyki, nauczycielki przedszkoli. Wszystkie podkreślały, że olbrzymią wartością będzie prowadzenie spotkań w których udział wezmą dzieci ze specjalnymi potrzebami. Podczas warsztatu przygotowaliśmy kilkanaście scenariuszy spotkań. Dla mnie bardzo ważne było także dostrzeżenie wartości rozmów Animatorek z rodzicami przy ustalaniu programu spotkań, uwzględniania opinii rodziców nt tematów spotkań, prowadzenia zajęć,  ustalania z rodzicami jak ma wyglądać przestrzeń podczas zajęć.

Pierwsze spotkania Grup Zabawowych zaplanowane są na sierpień 2016 r. Czekamy na pierwsze relacje ze spotkań.

Projekt wspófinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.