KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Kącik z „duszą” oraz zabawy babć i dziadków w olsztyńskim przedszkolu

P1390425Program Mały Kolberg, który prowadzimy od 2014 roku, pozwala dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia i znaleźć w nich inspirację dla własnych działań. Do prowadzenia zajęć z dziećmi z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Instytutem Muzyki i Tańca przygotowujemy  nauczycielki, bibliotekarki, instruktorki domów kultury i świetlic. Więcej na podstronie poświęconej projektowi, który jest jednym z programów Akademii Kolberga– www.akademiakolberga.pl

Pani Magda i dzieci zaprosiły do swojego przedszkola dziadków i babcie. Przedszkolaki przeprowadzały z nimi wywiady na temat ich dzieciństwa: zabaw, ulubionych potraw, przyjaciół, wspomnień, zwyczajów. Najczęściej wymienianą zabawą były  klasy,  podchody, zbijak i zabawa w chowanego.
Przedszkolaki przygotowały kącik „z duszą” – czyli miejsce dla przedmiotów codziennego użytku, których niegdyś używali ich dziadkowie i babcie, takich jak lampa naftowa, żelazko z duszą czy sito do przesiewania mąki.
Podczas wycieczki po Olsztynie – w ramach poznawania lokalnej tradycji i kultury – dzieci robiły szkice terenowe i relacje fotograficzne obiektów „nowych i zabytkowych”. Na podstawie zebranych materiałów stworzyły ciekawe albumy o swoim mieście.
Przedszkolaki spotkały się także z panią Ritą Kostka – artystką ludową, która przybliżyła im gwarę warmińską, przyśpiewki, zabawy i strój regionalny. A w bloku zajęć „Zaboziać sia”- uczyły się zabaw warmińskich takich jak duc, maczek, sam dunder czy talar.

Więcej o projekcie  „Mały Kolberg w Olsztynie” w filmie przygotowanym przez Witolda Roy Zalewskiego:

Projekt „Mały Kolberg w Olsztynie” był realizowany dzięki wsparciu Samorządu Miasta Olsztyna