KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Jej Wysokość Sylvia Królowa Szwecji z wizytą w warszawskiej Spynce

W czwartek, 28 września 2023 Jej Wysokość Sylvia Królowa Szwecji odwiedziła punkt opieki i edukacji dla dzieci ukraińskich uchodźców – Spynka, działający przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Królowej towarzyszyła delegacja przedstawicieli rządu Szwecji na czele z Ministerką Spraw Społecznych – Camillą Waltersson Grönwall oraz szerokie grono reprezentantów World Childhood Foundation. 

Celem Fundacji World Childhood założonej przez Królową Sylvię ponad 20 lat temu jest zapewnienie wszystkim dzieciom bezpiecznego i pełnego miłości dzieciństwa, wolnego od przemocy, wykorzystywania i nadużyć seksualnych. Królewska Fundacja wspiera liczne programy na całym świecie  skupione na pomocy dzieciom i dorosłym, którzy posiadają wiedzę i zrozumienie dla dziecięcych potrzeb. Wśród tych programów jest także wsparcie dla Fundacji Rozwoju Dzieci, która od kwietnia 2022 organizuje i prowadzi punkty dziennej opieki dla dzieci uchodźców, głównie z Ukrainy w Polsce. Opiekę w ponad 60 placówkach w całej Polsce znajdują dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, a zespół psychologów i pedagogów szkoli, wdraża i rozwija kompetencje ukraińskich edukatorek i nauczycielek, zatrudnionych w Spynkach.

„To olbrzymi zaszczyt i radość spotkać tak znakomitych gości w Spynce, która działa w Centrum Pomocy Humanitarnej na warszawskim Żeraniu niemal od początku wybuchu wojny w Ukrainie.” – mówi Monika Rościszewska-Woźniak, Prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego.

„Bezpieczny i kolorowy azyl, który tworzymy dla ukraińskich maluchów w Spynkach oraz autorski program wczesnej edukacji, dostosowany do potrzeb poszczególnych grup wiekowych stanowią modelowe rozwiązania, znajdujące uznanie znakomitych międzynarodowych partnerów, takich jak właśnie World Childhood Foundation, a także Unicef oraz Plan International.” – dodaje M. Rościszewska-Woźniak.

W ramach kolejnych etapów rozwoju programu SPYNKA, Fundacja Rozwoju Dzieci prowadzi szkolenia integracji międzykulturowej, a także pedagogiczne i psychologiczne, wspierające edukatorki pracujące z dziećmi wymagającymi szczególnej opieki, także z dysfunkcjami psycho-fizycznymi. Jednocześnie wzorując się także na skandynawskich wzorcach edukacyjnych i wynikach badań naukowych, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego prowadzi program promujący naukę i organizację zajęć dla grup żłobkowych i przedszkolnych w plenerze – pod nazwą „Dzieci Mają Wychodne”.

Więcej informacji o wszystkich programach prowadzonych przez Fundację Rozwoju Dzieci: www.frd.org