KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Co się działo w Przedszkolu Miejskim Nr 38 w ramach projektu „Mały Kolberg w Olsztynie”?

Pani Bogusława Kalinowska i Monika Kędzierska starają się włączać zabawy i przyśpiewki z regionu warmińskiego do codziennego rytmu dnia w przedszkolu, jako przerywnik lub jako wstęp do innych aktywności.

„Dzieci bardzo polubiły krótkie zabawy ze śpiewem: Kręć się kółeczko, Pani Roża, Szewczyk, Maczek, Pan Dunder. Na stale weszły one do repertuaru naszych zabaw. Podczas zabaw rytmicznych dzieci chętnie tańczą tańce wywodzące sio z naszego regionu: Pofajdok, Szot , Maryneczka. Zajęcia otwarte z rodzicami, które przeprowadziłyśmy w październiku, były okazją, aby bawić się w różnorodne zabawy Talar i Myszka. Zachęciłyśmy rodziców, aby podzielili się z dziećmi tym, w co się bawili, jako dzieci. Okazało się, że rodzice to niewyczerpane wręcz ich źródło – zabawom nie było końca.”

W ramach realizacji w Przedszkolu planu miesięcznego, podczas którego dzieci miały poznać treści regionalne, dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej. W Muzeum Gazety Olsztyńskiej poznały tradycyjny ubiór i zwyczaje warmińskie. Dzieci odkryły, iż Pani Hila, pracowniczka Przedszkola – rodowita Warmiaczka „tak dziwnie mówi” i dopytywały się jak brzmią w gwarze warmińskiej interesujące ich słowa oraz o to, jakie zwyczaje panowały w jej domu. W ramach zajęć plastycznych dzieci ozdabiały serwetki, kolorowały stroje warmińskie itp. Treści regionalne znalazły stałe miejsce w zabawach dzieci z grupy Pani Bogusławy i Pani Moniki.