KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Binin – Dawno temu na wsi…

Klaudyna Przybylska-Pawłowska – uczestniczka projektu z Małym Kolbergiem po Kraju w Wielkopolsce pracuje w Filii Biblioteki Publicznej w Kórniku w Bininie.

Wykorzystałam przygotowaną przeze mnie prezentację multimedialną o życiu na wsi 100 lat temu. Zawierała ona informacje dotyczące: budownictwa wiejskiego, prac w gospodarstwie: żniw, wykopków, uprawy i obróbki lnu oraz prac domowych takich jak: wypiek chleba, kiszenie kapusty, „ubijanie” masła, czy  pranie na tarze.

W związku z tym, że dzieci opracowywały w szkole lekturę “Jak to ze lnem było”, miały okazję dodatkowo uzupełnić wiedzę dotyczącą obróbki lnu na prawdziwej wsi. W czasie spotkania mogły także samodzielnie spróbować prać na tarze i zapoznać się z minikrosnem. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji. Niektórzy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z okazjonalnym pobytem na wsi i z tym co tam widzieli.

Zajęcia ubogaciłam tańcem Kłaniany i zabawami ludowymi, w których dzieci chętnie brały udział. Najwięcej radości przyniosły im piosenki: Nasza koza becy, Chodź kureczko tańcować, czy Praczki.

W zajęciach uczestniczyło 21 dzieci z 3 klasy Szkoły Podstawowej.

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg