KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Z Kirgistanu do Polski jest całkiem niedaleko!

Wizyta studyjna Fundacji Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych z KirgizjiW dniach 16-19 maja gościliśmy w Polsce zaprzyjaźnioną Fundację Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych z Kirgizji. Podczas wizyty rozmawialiśmy o doświadczeniach pracy z dziećmi, naszych dobrych praktykach i rozwiązaniach edukacyjnych, które możemy zastosować w polskich i kirgiskich warunkach. Inspiracje, pomysły i działania to hasła przewodnie ostatnich dni.

Fundacja Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych (Фонд поддержки образовательных инициатив) działa w Biszkeku, w Kirgizji. Podobnie jak my, należy do międzynarodowej sieci ISSA (International Step by Step Association).

Fundacja planuje otwarcie przedszkola i centrum wsparcia inicjatyw edukacyjnych. Centrum ma   prowadzić nie tylko zajęcia i warsztaty dla dzieci, ale również organizować szkolenia dla osób dorosłych, rodziców, wszystkich pracujących z dziećmi i zaangażowanych w edukację małych dzieci. Żeby te działania przeprowadzić jak najlepiej, FWIE odwiedzała różne miejsca dla małych dzieci w Polsce czerpiąc inspiracje i dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Podczas czterodniowej wizyty w Polsce, razem z naszymi gośćmi obserwowaliśmy pracę z dziećmi i zapoznawaliśmy się z programami edukacyjnymi, między innymi w przedszkolach i żłobkach. W Warszawie, dzięki gościnności dyrekcji odwiedziliśmy współpracujące z nami Przedszkole nr 86, przedszkole „Milusin” oraz żłobek Avocado. Uczestniczyliśmy w konferencji programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Jeden dzień spędziliśmy również w biurze Fundacji Rozwoju Dzieci prezentując nasze aktualne programy i działania dla gmin wiejskich.

Naszym gościom pokazaliśmy również pracę i działania Centrum Dziecka i Rodziny w Rawie Mazowieckiej. Inicjatywy przeprowadzane na terenach wiejskich przedstawiały nam szkoły i przedszkola oraz Grupa Zabawowa w Gminie Rawa Mazowiecka. Obserwowaliśmy zajęcia, rozmawialiśmy z dyrekcją placówek oraz osobami prowadzącymi zajęcia dla dzieci.

Niezwykle ważne okazała się dla naszych gości kwestia diagnozy potrzeb edukacyjnych, która poprzedzała wiele z przedstawianych podczas wizyty działań. Osoby zaangażowane w przeprowadzanie diagnozy zwracały uwagę na to, jak istotne jest zbadanie potrzeb w środowisku, w którym planowane są projekty edukacyjne oraz wsparcie małych dzieci i ich rodzin.

Wszystkim, którzy nas gościli w ostatnich dniach chcemy bardzo podziękować za wspaniały czas i mnóstwo cennych obserwacji.

Fundacji Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych życzymy zaś powodzenia w ich działaniach i miejmy nadzieję – do zobaczenia!

Kirgizi w Rawie Mazowieckiej

 

 

 

 

 

 

 

fot. Gmina Rawa Mazowiecka

Wizyta studyjna Fundacji Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych z KirgizjiKrigizi w Rawie Mazowieckiej

 

Wizyta studyjna Fundacji Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych z Kirgizji

 

Wizyta studyjna Fundacji Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych z Kirgizji