KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

WARSZAWA – sposób na nudę

Agnieszka Kowalewska pracuje w Przedszkolu nr 111 w Warszawie i brała udział w projekcie “Mały Kolberg w Warszawie”.

Sposób na nudę

W ramach programu Mały Kolberg przeprowadziłam następujące zajęcia:
Sposób na nudę – jak dawniej bawiły się dzieci. Podczas zajęć przeprowadziłam wiele zabaw ruchowych ze śpiewem tj. „Miotlarz”, „Łabędzie”, „Ojciec Abraham”, „Stoi Różyczka”, „Siała baba mak”, „Derkacz”.  Podczas tych zabaw akompaniowała nam na akordeonie Pani dyrektor naszego przedszkola. Choć na początku zajęć, dzieci były przekonane, że bez komputera i telewizora nie da się miło spędzić czasu, to świetnie bawiły się i codziennie prosiły o powtarzanie niektórych zabaw.

mk_be_p111image6 mk_be_p111image4

Zabawy andrzejkowe

Podczas tych zajęć zapoznałam dzieci z tradycjami związanymi z Andzejkami. Oczywiście dzieci również wróżyły sobie jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, jakie imię będzie nosił/ła żona lub małżonek, kto pierwszy zmieni stan cywilny oraz jakich cech charakteru nabierze jako dorosły. Na koniec dzieci nauczyły się fragmentu ludowej piosenki Andrzejkowej :

A idźże chodaczku, po calutkiej izbie,
A nie oprzyjże, aż na samej przyzbie.

Kasieńka się śmieje,
Kasia się raduje
Że jej chodak pierwszy
We świat powędruje.

Andrzeju, Andrzeju
Dziewcząt dobrodzieju
Wolę swoją okaż,
Najmilszego pokaż.

mk_be_p111image5

Stare zawody – pszczelarz.

Zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią, której ojciec jest pszczelarzem, a ona sama od dziecka towarzyszyła mu we wszystkich pracach z tym zawodem związanych. Dzieci dowiedziały się bardzo wielu ciekawych rzeczy na temat hodowli pszczół, ich znaczenia w świecie przyrody oraz dobroczynnych właściwościach miodu. Dowiedziały się jak powstaje miód, oraz  jak się go wydobywa z ula. Na koniec zajęć dzieci same wykonały woskowe świece.

mk_be_p111image7

Jesień w ogrodzie

W ramach tematu Jesień w ogrodzie zapoznaliśmy się z kalendarzem prac ogrodniczych, sposobami pielęgnacji roślin, potrzebnym do tego sprzętem. Dzieci dowiedziały się, że niektóre kwiaty należy sadzić jesienią. Aby nasz ogród był piękny wiosną, dzieci zasadziły cebule wiosennych kwiatów.

mk_be_p111image2

Szlakiem legend warszawskich

W październiku odwiedziliśmy Muzeum Warszawy i wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Szlakiem legend warszawskich”. Podczas wycieczki dzieci usłyszały legendy o Syrence Warszawskiej, Bazyliszku i starym dzwonie.

mk_be_p111image1

Na co dzień

Oprócz wyżej wspomnianych zajęć w codziennej pracy wykorzystuję zabawy ruchowe ze śpiewem, ćwiczenia językowe, dykcyjne, wyliczanki, zabawy paluszkowe z którymi zapoznałam się podczas szkoleń w ramach programu Mały Kolberg.

Materiały muzyczne ze szkolenia “Mały Kolberg w Warszawie” znajdują się na stronie http://www.akademiakolberga.pl/project/grupa-jaworowi-ludzie/

Projekt “Mały Kolberg w Warszawie” realizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci i jest współfinansowany przez Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

mk-waw-logotypy