KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Kórnik – gwara w bibliotece

W Bibliotece Publicznej w Kórniku prowadziłam dla dzieci cykl zajęć dotyczących gwary poznańskiej oraz dawnych tańców i zabaw (poznanych na zajęciach „Z Małym Kolbergiem po kraju”).
Zajęcia zawsze rozpoczynała pogadanka na temat słów gwarowych często używanych przez ich rodziców, dziadków oraz najbliższych. Dzieci chętnie odpowiadały na zagadki m.in. co to jest wyrko czy jaka część ciała to giry.
Przeczytałam dzieciom wiersze Juliana Tuwima oraz ich przekłady na gwarę Mariana Antoniego Bartkowiaka. Przedszkolacy byli zaskoczeni jak znane przez nich wierszyki zostały zamienione na nie do końca zrozumiałą gwarę.
Nasze zajęcia wzbogaciła zabawa „Praczki”. Dzieci pięknie recytowały tekst, a później poszczególne grupy wymyślały nowe słowa zabawy „Tu prawą mam rączkę, a tu lewą mam. Jak Żuczki się bawią pokażę ja Wam” lub „Tu prawą mam rączkę, a tu lewą mam. Jak Misie czytają pokażę ja Wam”.
Uczestnicy zajęć poznali również zabawę „Nitka”, która sprawiła im najwięcej radości.
Do zajęć wykorzystałam książki „Pokazywanki. Muzyczny świat zabaw”, „Szneka z glancem, czyli elementarz gwary poznańskiej” Elizy Piotrowskiej oraz wiersze Juliana Tuwima przetłumaczone przez Mariana Antoniego Bartkowiaka na gwarę poznańską.
W cyklu zajęć wzięły udział 4 grupy przedszkolne, liczące łącznie 90 przedszkolaków.

pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Szkudlarek

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg