KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Konstantynów Łódzki – Spotkanie z tradycją i muzyką w bibliotece

“W Miejskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży mieliśmy niecodzienną okazję do spotkania z tańcem ludowym i muzyką.
Gościem specjalnym biblioteki była pani Izabela Perzyna, instruktorka tańca z Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Gośćmi biblioteki były też dzieci z klasy „0” Szkoły Podstawowej nr 5” – relacjonują uczestniczki projektu “Z Małym Kolbergiem po kraju”.

Pani Iza jak dobra wróżka, zabrała dzieci w podróż po zaczarowanym świecie muzyki i tańca. Poznaliśmy dwa tradycyjne tańce polskie „Chodzony” i „Klapok”. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy, a figury, kroki i ruchy, które wykonywaliśmy w tańcu, choć nieco skomplikowane, sprawiły nam wiele radości. Bardzo spodobała nam się również zabawa w kole pt. „Mam chusteczkę haftowaną”. Bawiąc się z „Chusteczką”, akompaniowaliśmy sobie małymi instrumentami muzycznymi.

Na zakończenie spotkania zadowoleni i uśmiechnięci, powróciliśmy z muzycznej podróży wprost do biblioteki, gdzie z niecierpliwością czekały już na nas biblioteczne książki.
Dziękujemy bardzo pani Izabeli i naszym małym tancerzom za uśmiechy, które w połączeniu z muzyką sprawiły, że mimo padającego na dworze deszczu, w naszej bibliotece zaświeciło słońce!
Muzyczne spotkanie było działaniem projektu „Z małym Kolbergiem po kraju”, w którym uczestniczy konstantynowska Biblioteka dla Dzieci.
Program Mały Kolberg realizowany przez Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego jest propozycją rozwijania już u najmłodszych dzieci świadomości lokalnej tradycji muzycznej, zwyczajów, obyczajów, legend, melodii, zabaw.
Zwyczaje, legendy ludowe, stare zabawy świetnie pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a poznanie historii własnego miejsca pomaga w kształtowaniu tożsamości i dostarcza poczucia bezpieczeństwa we współczesnym świecie.

Tekst: Jadwiga Michalska
Fot.: Anna Chanczak

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg