KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Kolejny etap SPYNKI. Słów kilka o zmieniających się potrzebach dzieci i rodziców z Ukrainy

Wchodzimy w kolejny etap SPYNKI – naszego programu wsparcia dzieci i mam uciekających przed wojną w Ukrainie. Z dniem 9 czerwca 2022, po 83 dniach działania zamknięty został Centralny Punkt Rejestracji PESEL na Stadionie Narodowym, przy którym działała pierwsza otwarta przez Fundację „Spynka”, gdzie rodzice wypełniający formalności mogli zostawić swoje pociechy. Punkt opieki nad dziećmi na Stadionie, tak jak wciąż działająca Spynka na Kamionkowskiej, działał na zasadzie wsparcia doraźnego. Dziennie animatorki Fundacji w tych Spynkach biorą w sumie pod swoją opiekę około 500 dzieci w różnym wieku. 9 czerwca razem z punktem wydawania PESEL na Stadionie zamknęliśmy punkt dla dzieci.

Decyzja o zamknięciu Punktu Rejestracji PESEL podyktowana jest dynamicznie zmieniającą się sytuacją uchodźców w kraju. Po pierwszym okresie, gdy największe potrzeby ludzi wiązały się z uzyskaniem niezbędnych dokumentów, pozwalających na legalną pracę w Polsce, zasiłek dla uchodźców czy na dziecko oraz ubezpieczenie zdrowotne możemy obserwować spadek liczb przyjeżdżających oraz ubiegających się o PESEL. Nie oznacza to jednak, że sytuacja życiowa ponad 1,1 miliona osób widniejących w systemie PESEL oraz tych, którzy w tym systemie się nie zarejestrowali jest stabilna i ich adaptacja do życia w nowym kraju się zakończyła.

Wręcz przeciwnie, uchodźczy mieszkający obok nas stali się członkami lokalnych społeczności i borykają się z kolejnymi wyzwaniami związanymi z adaptacją do życia w nowym kraju. Jednym z najważniejszych z nich jest znalezienie pracy oraz środków utrzymania dla siebie i swoich rodzin. Co w ogromnej większości przypadków zależy od tego czy matkom uda się znaleźć dzienną opiekę dla swoich dzieci. Pamiętajmy przecież, że demograficzny profil uchodźców to w połowie dzieci.

Lokalne Spynki już działają!

Program SPYNKA Fundacji Rozwoju Dzieci proponuje animacje przedszkolne dla dzieci  w wieku 3-6 lat oraz spotkania grupy zabawowej dla matek z dziećmi do lat 3. Przy finansowym wsparciu United Nations Children’s Fund (UNICEF) przeszkoliliśmy blisko 100 ukraińskich kobiet do pracy w Spynkach.

Na tym etapie programu otworzyliśmy już 28 Spynek na terenie Polski. W Warszawie mamy 4 działające na stałe grupy: przy Służewskim Domu Kultury, Wolskim Centrum Kultury, przedszkolu Madurat na Żoliborzu oraz punkt opieki przy siedzibie głównej UNHCR, a w Łomiankach działają już 3 lokalne grupy dla dzieci: w Centrum Kultury, w Domu Zakonnym Kamilianów oraz w MOS-ie.

Przed nami intensywny okres wakacji szkolnych i przedszkolnych, a drzwi wszystkich Spynek będą otwarte dla Ukraińskich dzieci oraz rodziców!