KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Aktualności z projektu Z Małym Kolbergiem po kraju

W Wielkopolsce i w łódzkim trwają zajęcia z dziećmi w oparciu o lokalne zabawy, gry, tańce i piosenki. Wielkopolska i łódzkie to kopalnia lokalnych tradycji, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym niezwykle przypadły do gustu. Zapraszamy na przegląd inicjatyw – zajęć, konkursów i spotkań.

O programie “Mały Kolberg” przeczytasz TUTAJ

„Dzisiaj w bibliotece gościłam grupę przedszkolaków w wieku 4-6 lat. Zajęcia odbywały się pod hasłem: Oj dana, dana tańczymy od rana. Po wstępie dotyczącym krótkiej historii regionu (tradycje, instrumenty, ubiór) przedszkolaki uczyły się tańca Kłaniany i bawiły się śpiewając Praczki. Składały też ręcznie robione puzzle z wizerunkiem strojów szamotulskich jak i ubierały w stroje szamotulskie postacie z papieru (wycinanki). Oczywiście Praczki okazały się strzałem w dziesiątkę śpiewaliśmy je cztery razy.”
Sylwia Bazylińska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Uczyliśmy się dwóch tradycyjnych tańców: kłaniany i polka węgierka. Były również zabawy muzyczne – praczki, chodzi lisek koło drogi oraz zabawy ruchowe, takie jak np. gąski, szczur, jastrząb i kurczaki, wyścig raków, koszenie trawy. Dzieci same proponowały swoje ulubione zabawy – limbo, aniołek-fiołek czy murarz. Towarzyszyły nam różne wyliczanki, również te znane od pokoleń.”
Ewa Sommer, Fundacja Miasto Demeter

„Wraz z muzykantami, grającymi w kapeli Przodki, zaprosiłam dzieci do dawnych form zabaw opartych przede wszystkim na wspólnym tańcu i śpiewie. W pierwszej części wydarzenia uczyliśmy dzieci podstaw polki oraz tańczenia po kole – tak, aby poprzez zabawę dzieci mogły doświadczyć bycia razem w tańcu – razem z osobą, z która tańczę oraz razem ze wszystkimi wokół. Następnie wprowadziliśmy dzieci w różne zabawy tradycyjne – pamiętając przy tym o wspólnym śpiewie, aby doświadczyć siły swoich głosów i zapamiętać zabawę poprzez towarzyszącą jej piosenkę. Był też czas na poznawanie instrumentów – skrzypiec, basów, bębna obręczowego i barabanu, które bardzo zaciekawiły dzieci.”
Karolina Ociepka

„Podczas zajęć wspólnie kisiliśmy kapustę. Dzieci tarły marchew, później mieszały ją ze szatkowaną kapustą i odpowiednimi przyprawami. Najwięcej radości sprawiło ubijanie kapusty w beczce.”
Kamila Rzeszowska, GBP im. Filipa Sulimierskiego w Sulmierzycach

 

Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” organizowany jest przez Fundację Rozwoju Dzieci przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o projekcie: https://www.frd.org.pl/programy/z-malym-kolbergiem-po-kraju-wielkopolska-i-lodzkie-2016-2017

Nagrania i opisy zabaw dla dzieci, wiedza: http://malykolberg.pl

http://youtube.com/malykolberg | http://facebook.com/malykolberg