KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

Grupy Zabawowe w Tadżykistanie

Od czerwca 2016 realizujemy projekt  “Grupy Zabawowe dla dzieci i rodziców w Tadżykistanie”. Do współpracy zaprosiliśmy organizację założoną przez tadżyckich rodziców dzieci z zespołem Downa – „SiDa”. Celem projektu jest wprowadzenie nowej formy edukacji włączającej dla dzieci do 3 roku życia i ich opiekunów,  zwłaszcza dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Jednym z najbardziej palących zagadnień współczesnej edukacji w Tadżykistanie jest wspieranie  rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zdaniem ekspertów „SiDa” im wcześniej włączymy rodziny z dziećmi do życia społecznego i zaczniemy współpracować z nimi przy wsparciu specjalistów, tym większy sukces dziecko będzie w stanie osiągnąć w przyszłości.

W projekcie skupiamy się na przekazaniu „SiDa” wiedzy i umiejętności jak organizować spotkania Grup Zabawowych dla dzieci pełnosprawnych i tych potrzebujących specjalnego wsparcia. Za pośrednictwem „SiDa” dotarliśmy do kilku stowarzyszeń założonych przez rodziców, takich jak Centrum rozwoju i wsparcia dla dzieci z autyzmem “Herod”, Stowarzyszenie dzieci z zespołem Downa “Rushdie Inclusion”, a także do centrum opieki dziennej i rehabilitacji Caritas. W lipcu 2016 r. przygotowaliśmy do pracy z dziećmi i ich rodzicami 22 Animatorki. Po szkoleniu powstało już 10 Grup Zabawowych: w Duszanbe, Kanibadam i Vahdat, na północy Tadżykistanu. Są to pierwsze tego typu zajęcia dla rodzin z małymi dziećmi w Tadżykistanie! Rodzice podkreślają  znaczenie tych spotkań dla nich samych. Mówią, że spotkania Grup Zabawowych to miejsce i czas kiedy mogą rozmawiać z innymi rodzicami i obserwować jak rozwijają się ich dzieci w kontaktach z innymi. Świetne efekty spotkań dzieci i rodziców sprawiają, że Animatorki planują w 2017 r.  dotarcie do nowych środowisk z ideą Grup Zabawowych.

p1010113 ???????????????????????????????????? p1030100 dsc05801

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.