konstrukcje
woda
ogrodnictwo
majsterkowanie

Jak wygląda Śmiały Ogród

Koncepcja Śmiałego Ogrodu jest efektem współpracy: dyrekcji i kadry przedszkola, dzieci, rodziców, projektanta terenów zielonych oraz cieśli, który miał doświadczenie w budowaniu placów zabaw. W ten sposób powstał plan Śmiałego Ogrodu uwzględniający zarówno warunki placu zabaw przy Przedszkolu nr 132, jak i możliwość adaptacji do innych ogrodów żłobkowych, przedszkolnych czy szkolnych.

Odbiorcy

Wyzwania

Nasza odpowiedź

Bezpieczeństwo

Koncepcja Śmiałego Ogrodu od początku zakładała, że nie będziemy kupować gotowego klasycznego wyposażenia – mieliśmy pomysł na własne instalacje. Część rodziców i nauczycieli nie była przekonana, że na placu zabaw nie może powstać inna konstrukcja, niż taka kupiona od producenta, który sprzedaje ją ze stosownym certyfikatem bezpieczeństwa. Pytali czy urządzenia, które powstaną w Śmiałym Ogrodzie będą miały atest? Nasza odpowiedź brzmiała: oczywiście TAK!

Zadania przedszkola

Nauczyciele często pytają czy w Śmiałym Ogrodzie można realizować podstawę programową. Odpowiadamy: TAK! MOŻNA! I to dużo łatwiej, niż w przedszkolnych salach. Miejsca edukacyjne w Śmiałym Ogrodzie są tak pomyślane, żeby rozwijały u dzieci najróżniejsze kompetencje i umiejętności. Ułatwiają prowadzenie z dziećmi projektów badawczych, które wspierają ich wszechstronny rozwój.

„Podstawa programowa” to szczegółowy katalog umiejętności, które dzieci powinny zdobyć w przedszkolu. Część wstępna: „Zadania przedszkola” opisuje, w jaki sposób należy tworzyć dzieciom dobre środowisko edukacyjne umożliwiające zdobywanie tych umiejętności i kompetencji.

Wolontariusze

Tworzenie Śmiałego Ogrodu to innowacyjne zadanie. Bardzo zachęcamy do rozpoczęcia tej przygody od zapewnienia sobie grupy sprzymierzeńców, którzy – tak jak Wy – zachwycą się ideą stworzenia naturalnego placu zabaw dla dzieci i lubią wyzwania. Pomoże to w szerokiej promocji Śmiałego Ogrodu, pozwoli na znaczne obniżenie kosztów a także pozyskanie pasjonatów do współpracy przy działaniach z dziećmi.

Finanse

Wszystko zależy od tego, co zechcecie zrobić w swoim Śmiałym Ogrodzie. Porozmawiajcie o tym razem z nauczycielami, dziećmi i rodzicami – wspólnie ustalcie jak ma wyglądać wasz ogród. Nasz Śmiały Ogród traktujcie jako inspirację dla własnych rozwiązań!

Pamiętajcie, że nie musicie rezygnować z marzeń – w zależności od waszych możliwości – możecie zacząć od jednego miejsca edukacyjnego a potem budować kolejne. Każde z zaproponowanych przez nas miejsc pozwala dzieciom na rozwijanie kreatywności, samodzielności, pomysłowości, sprawności i umiejętności pracy w zespole.

Warto wiedzieć

Dlaczego warto zamieniać place zabaw w Śmiałe Ogrody? Co daje dzieciom przebywanie, uczenie się i zabawa w naturalnym środowisku?

Randy White w artykule „Związek małych dzieci z naturą: jego znaczenie dla rozwoju dzieci i przyszłości Ziemi” przeanalizował kilkadziesiąt międzynarodowych badań, które dostarczają przekonujących dowodów na istotne korzyści z przebywania dzieci w środowisku naturalnym.

Dzielimy się

Wszystkich, którzy chcą skorzystać z naszych doświadczeń i pomocy przy zakładaniu Śmiałego Ogrodu zapraszamy do kontaktu: Fundacja Rozwoju Dzieci, e-mail: frd[at]frd.org.pl.